Kam s vaším odpadem?
Sběrný dvůr je otevřen každou sobotu v měsíci od 10.00 – 12.00 a každou neděli 14.00 – 16.00
Zde uvádíme praktické rady, jak naložit s odpady, které ve vaší domácnosti, na zahrádce či chatě mohou vznikat:
Využitelné složky odpadu
Papír, sklo, plast a nápojové kartony patří do kontejnerů na tříděný odpad. Před vhozením obalu do kontejneru jej vypláchněte a stlačte, abyste zmenšili jeho obsah.
Na sběrný dvůr OÚ Bečice lze vyhazovat využitelný odpad jako je železo, barevné kovy, papír či akumulátorové baterie.
Elektroodpad
OÚ Bečice organizuje sběr elektroodpadů z Vašich domácností 1x ročně, doba sběru je v měsíci dubnu. Ukládání mimo určený měsíc OÚ Bečice sběr elektroodpadů neprovádí. Elektroodpad patří na místa zpětného odběru jako jsou prodejny, kde jste elektro pořídili.
Nebezpečný odpad
OÚ Bečice organizuje sběr nebezpečných odpadů z vašich domácností 1x ročně, doba sběru je v měsíci dubnu.
Nebezpečným odpadem jsou zbytky rozpouštědel, kyseliny, fotochemikálie, pesticidy, chemicky znečištěné obaly, zářivky a jiný odpad obsahující rtuť (výbojky, rozbité teploměry atd.), upotřebené motorové a převodové oleje, tuky, zbytky barev, lepidel, léky, monočlánky, olovněné akumulátory, spotřební použitý potravinářský olej (olej po smažení a fritování), televizory, ledničky, apod. Nebezpečný odpad neházejte do směsného odpadu, ale odevzdávejte ve sběrném dvoře, nebo při mobilním svozu nebezpečného odpadu.
Prošlé léky a obaly od léků
Odebírají bezplatně všechny lékárny.
Autovrak a kam s ním?
Každý, kdo se zbavuje autovraku, je povinen předat pouze osobám, které jsou provozovateli schválených zařízení k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu autovraků. Na území Tábora je umístěno zařízení na sběr, výkup a úpravu autovraků v areálu firmy Comett Plus, spol. s.r.o., v Chýnovské ulici. Stejné služby poskytuje zařízení pod označením Jaroslav Pumbergerautovraky-sběr a výkup, umístěné na okraji Chýnova, a dalším specializovaným pracovištěm je zařízení Ing. Jindřich Kováč Autovrakoviště Bechyně. Všechna tato zařízení mají ke své činnosti potřebný souhlas KÚ-JK v Č.Budějovicích a jsou oprávněna vydávat potvrzení o likvidaci autovraků, na jejichž základě je možné následně odhlásit vůz z evidence motorových vozidel. Uvedené služby jsou poskytovány na základě individuální smluvní dohody a jsou poskytovány za úplatu. Uvádíme je jako doplňující informaci pro ty občany, kteří nevědí, jak s autovrakem správně naložit.
Objemný odpad a kam s ním?
(směsný velký kontejner)
- PATŘÍ: matrace, koberce a linolea, nábytek(zmenšený), větší kusy polystyrenu, hadry, staré boty, popel, pleny, veškerý objemový komunální odpad (vyjma elektrozařízení), hliníkový víčka a kovové obaly.
- NEPATŘÍ: veškerý nebezpečný odpad, odpad, který lze třídit a recyklovat, pneumatiky, stavební suť , kameny, cihly a keramické výrobky, asfaltové směsi, izolační materiál vznikající při zřizování, údržbě, rekonstrukcích a odstraňování staveb (patří na skládku v Želči u Tábora za úplatu).
Objednat kontejner pro objemový odpad, stavební suť, odpad ze zeleně, vyklízení půd apod:
Miroslav Švec, tel: 775 074 804
RUMPOLD s.r.o., Kpt. Jaroše 2418, 390 03 Tábor, tel: 381 231 030
Nevylučuje se možnost, aby si každý zajistil odvoz stavebního odpadu k využití či odstranění v souladu s právními předpisy vlastními prostředky. Nebo po dohodě s Obecním úřadem
Uhynulá domácí zvířata
Odstraňování zajišťuje Vetas Chotýčany, s.r.o., za úplatu.
Kontaktní osoba pro OÚ Bečice: Marek Pech, tel: 776 258 489
Výjimečně je lze asanovat zakopáním zvířete na vlastním pozemku do hmotnosti 30 kg do hloubky min. 80 cm.
Rostlinný odpad a kam s ním?
- kompostovat na svém pozemku či zahrádce
- spalovat jen suchý rostlinný materiál s maximální ohleduplností a s přihlédnutím k povětrnostním podmínkám (kouř nesmí obtěžovat sousedy)
Spalování rostlinného materiálu, který není suchý, je zakázáno.
Použité výrobky podléhající tzv. zpětnému odběru
Povinnost zpětného odběru elektrozařízení je zákonem uložena výrobcům, prodejcům a dovozcům tohoto zařízení, kteří tuto povinnost zajišťují prostřednictvím kolektivních systémů a ve spolupráci s obcemi. V souladu s § 37 f zák.č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění, jsou občané povinni zbavit s elektrozařízení pouze předáním do míst zpětného odběru nebo přímo zpracovateli. Elektrospotřebiče odevzdávejte vždy kompletní nedemontované.